İNTERNET KULLANIMI VE İNTERNETİN DENETLENEBİLİRLİĞİ

Son zamanlarda giderek artan internet kullanımı artık yaş, cinsiyet, meslek, gelir düzeyi gözetmeden hepimizin hayatlarının içine girmiş durumda. Bilginin ulaşılabilirliğinin artması, zaman kullanımımızı iyileştirmesi, vizyonumuzu geliştirmesi gibi olumlu yanlarının yanı sıra internet, iyi yönetilmediğinde ise dost bir araçtan çok, kötü etkileri olan bir alışkanlığa dönüşebiliyor.

Oto denetim mekanizmaları henüz tam gelişmemiş, seçme konusunda kriterleri oturmamış, psikolojik olgunluk süreçlerini henüz tamamlamamış çocuklar ise dosttan olumsuz etkilenebiliyorlar.

Teknolojik herhangi bir araç veya yöntem eğer amacına uygun kullanılmazsa birçok tehlikeye sebep olabilir. İnternet kullanımının da çocuklar tarafından ‘’doğru’’ bir şekilde olması için, yetişkinlerin denetimi gerekebilir.Çocuklarınızda sorumlu ebeveynler olarak;

 • Çocuğunuzla internette zaman geçirip internetteki ilgi alanlarına dikkat etmeli, onları sanal dünya da yalnız bırakmamalısınız.
 • Üye oldukları ve takip ettikleri siteler hakkında bilgi sahibi olmalı, bu siteler hakkındaki görüşlerinizi onlara aktarmalısınız.
 • Çocuklarınızı faydalı etkinliklere yöneltmeye çabalamalı, onlara internet siteleri önermeli ve bu konuda okul ve diğer velilerle işbirliği yapmalısınız.
 • zararlarından korunmak için tehlikenin neler olduğunu öğrenerek, çocuklarınızı bertaraf etmeye çalışmalısınız.
 • karşılaşabileceği olumsuz durumlarla ilgili çocuklarınızı bilinçlendirmelisiniz.
 • İnternet kullanımı konusunda örnek bir model olmalısınız.


 • Tabi ki siz tüm bunları yaparken çocuklarınızın da anne-babalara ve kendilerine karşı sorumlulukları olmalı;

  • Bilgisayarda fazla zaman geçirerek derslerini ve hayatlarını aksatmamalılar.
  • Eğer rahatsız edici konuşmalar varsa, çirkin, korkutucu ya da sakıncalı bir görüntü varsa o sayfayı kapatmalı, internette şüpheli, korkutucu, kafa karıştırıcı bir şeyle karşılaştığında bir büyüğe danışmalıdır.
  • Hiçbir zaman, hiç kimseyle soyadını, adresini, telefon numarasını, ailesinin iş yerini, okulunun adını, sürekli gittiği yerler gibi bilgiler paylaşmamalılar.
  • Ailesini izni olmadan sitelere üye olmamalıdır.
  • Hangi sitelere girebileceğini, neler yapabileceğini, ne zaman ve ne kadar süreyle bilgisayar (tablet, cep tel vb.) ile internet kullanacağına ailesiyle beraber belirlemelidir.

ETKİNLİKLER

31 Ağustos'ta Başlıyoruz! LGS ve YKS öğrencilerimizle yüz yüze eğitime başlıyoruz. 8.ve 12. sınıflarımız Sağlık Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu COVID-19 tedbirleri kapsamında,fiziksel mesafe v...
Dezenfekte İşlemlerimiz Devam Ediyor... Okulumuzda Covid-19 Virüsüne Karşı Uluslararası Standartlarda Dezenfekte İşlemlerimiz Devam Ediyor... ...
Ortaokul Bursluluk Sınavı Tamamlandı. 2020-2021 Eğitim Öğretim yılında 5. sınıfa başlayacak öğrencilerimiz için Okulumuza Kabul ve Bursluluk Sınavımızı 22 Şubat Cumartesi günü başarı ile tamamladık. Mamak ve Çankaya ...
Çocuğunuz İlkokula Hazır mı? Akademik Danışmanımız Prof. Dr. Erten Gökçe ile Ücretsiz Veli Eğitim Semineri... Tüm anasınıfı velilerimize “1.Sınıfa Geçiş ve Kritik Yıllar” konulu eğitim seminerimiz 15 Şubat ...
call-me